Dobór koloru podłogi do pomieszczenia
Dobór elementów wykończeniowych do danego pomieszczenia ma bardzo duże znaczenie – to właśnie od niego w bardzo dużym stopniu będzie zależało to, czy cała aranżacja będzie spójna i harmonijna, a co za tym idzie – komfortowa dla przebywających w danym wnętrzu osób. Właśnie dlatego dokonując doboru koloru podłogi do pomieszczenia należy skupić się na kilku istotnych dla efektu końcowego aspektach. Podejmując ekscytującą przygodę, za jaką z całą pewnością można uznać aranżowanie przestrzeni w swoim mieszkaniu, trzeba uzbroić się w cierpliwość i pozwolić sobie na staranny dobór poszczególnych elementów – tak, aby rezultat wprawił Was w prawdziwy zachwyt. Jesteśmy pewni, że ostateczny efekt będzie w stanie wynagrodzić Wam wszelkie trudy, jakie były Waszym udziałem na drodze do stworzenia domu swoich marzeń.
Na rynku dostępna jest bardzo rozbudowana gama materiałów pozwalających na dobranie podłogi do własnych oczekiwań. Gust to jednak w tym przypadku stanowczo zbyt mało – aby wszystkie elementy się ze sobą komponowały, koniecznie trzeba zdać się albo na swój zmysł estetyczny, albo na wiedzę dotyczącą łączenia poszczególnych komponentów – a najlepiej obie te kwestie połączyć. Wybierając kolor podłogi koniecznie trzeba wziąć zatem pod uwagę wszystkie elementy wyposażenia i wykończenia – począwszy od ścian, przez meble, aż po ramy okienne czy drzwi.
Co wziąć pod uwagę dobierając kolor podłogi?
Na początku warto przede wszystkim zastanowić się nad charakterem pomieszczenia, które mamy zamiar urządzić. Przykładowo, mający iście reprezentacyjny charakter salon, będący także miejscem spotkań z rodziną i gośćmi, powinien być utrzymany w eleganckiej tonacji, wskazującej na dobry gust gospodarzy. Bardzo istotne, aby jak najlepiej współgrał z pozostałymi elementami wnętrza, tworząc pełną harmonię. Jeżeli chodzi o gatunek drewna, to dokonując jego wyboru koniecznie należy zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane okna i drzwi. Istotne znaczenie będą miały także kolor ścian oraz typ mebli. Jeżeli chodzi o te ostatnie – należy wziąć pod uwagę zarówno ich kolor, jak również charakter i styl, do jakiego nawiązują.
Osoby, które zdecydowały się na klasyczne mieszkanie, koniecznie powinny zadbać o to, aby cała aranżacja była spójna. Należy w związku z tym poruszać się w zbliżonej gamie barw, a także nie mieszać nadmiernej ilości gatunków drewna, co mogłoby znacznie zakłócić harmonię i wprowadzić do wnętrza chaos. Specjaliści zalecają, aby listwy i podłoga były wykonane z tego samego drewna, z kolei drzwi mogą być o dwa tony jaśniejsze lub ciemniejsze. Duże kontrasty są w tym przypadku stanowczo odradzane. Warto, aby również ramy okienne i inne elementy wykończenia dopasować kolorystycznie do jednego z tych elementów, a zatem do podłóg lub drzwi. Dużo większe pole do działania mają właściciele mieszkań, którzy postanowili podążać za nowoczesnością – tutaj możliwości są niemal nieograniczone, a niekonwencjonalność rozwiązań tylko jeszcze dogłębniej wpisuje się w trendy w zakresie światowego designu.
Podłoga jasna czy ciemna?
Co zrobić, aby całość doskonale się komponowała? Jak łączyć barwy i style? Ciemne podłogi o wyraźnych słojach wymagają zastosowania równie ciężkich w stylistyce mebli, których nie będą w stanie przytłoczyć i spowodować nadmiernego kontrastu. Tak mocny element determinuje wybór pozostałych elementów wyposażenia w podobnym klimacie – odpowiednie będą zatem masywne szafy, klasyczne kanapy obite skórą, ciężkie zasłony, a także elementy z ciemnej wikliny oraz różnego rodzaju obicia. Takie wnętrza będą optycznie mniejsze, ale stylistyka nadaje im wyjątkowego szyku i elegancji, a nawet prestiżu.
Z kolei decydując się na jasną podłogę warto sięgnąć po neutralne gatunki drewna – ich kolorystyka i faktura sprawią, że dalsze możliwości aranżacyjne będą bardzo duże, ponieważ nie będzie występował tu żaden przytłaczający element determinujący. Podłogi bukowe czy dębowe doskonale sprawdzą się zarówno w zestawieniu ze starodawnymi meblami, jak i z bardzo minimalistycznymi rozwiązaniami. Również dobór tkanin nie będzie tu niczym ograniczony – świetnie sprawdzą się tutaj zarówno bogate gobeliny, jak i delikatny len, co pozwoli na stworzenie aranżacji dostosowanej do indywidualnych oczekiwań mieszkańców. Jasne podłogi umożliwiają także eksperymentowanie z kolorystyką ścian – zależnie od oczekiwanego efektu można sięgnąć po ciepłe lub zimne odcienie farb czy tapet, które w żaden sposób nie będą kłóciły się z tym, co mamy pod stopami. Co równie istotne – zastosowanie jasnego podłoża wprowadza świeżość i sprawia, że wnętrze wydaje się znacznie większe, niż jest w rzeczywistości.
Podłoga to inwestycja na lata, ponieważ dużo trudniejsze i droższe okaże się zmienianie parkietu niż koloru ścian czy wymiana mebli. Dlatego tak istotne jest, aby dobrze przemyśleć swój wybór. Jeżeli zależy Wam na uniwersalności, to doskonałą bazą okażą się neutralne podłogi z dębu lub buku, które pozwalają do woli eksperymentować z pozostałymi elementami wyposażenia.