Dlaczego warto wybrać podłogę drewnianą?

Jeżeli jeszcze zastanawiasz się, czy podłoga drewniana będzie dla Ciebie właściwym wyborem, to po przeczytaniu naszego artykułu Twoje obawy i wątpliwości z całą pewnością znikną. Wyjątkowa trwałość, odporność na wieloletnią eksploatację, komfort użytkowania, a przy tym znakomite walory estetyczne to tylko niektóre z atutów, jakie reprezentuje deska drewniana.

TRWAŁOŚĆ

Jednym z podstawowych czynników, ze względu na które tak wiele osób decyduje się na podłogi z surowca naturalnego, jest ich wyjątkowa trwałość – dużo wyższa, niż w przypadku laminatów. Przewaga ta widoczna jest już w trakcie zakupu – na podłogę drewnianą można uzyskać nawet do 30 lat gwarancji, co świadczy o tym, że będzie ona mogła towarzyszyć nam przez sporą część życia. Odpowiednie zabezpieczenie materiału sprawia, że jest on niebywale odporny na eksploatację – w tym zarówno na zwyczajne ścieranie, jak i czynniki mechaniczne, takie jak chociażby zarysowania. Naturalny materiał umożliwia również renowację, ponieważ ścieranie górnej warstwy w żaden sposób nie wpływa na osłabienie struktury drewna.

ŁATWOŚĆ W UTRZYMANIU

Naturalny materiał w bardzo łatwy sposób można wyczyścić – szczególnie, kiedy jest pokryty warstwą oleju lub lakieru. Co więcej, również jego konserwacja nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy.

DBAŁOŚĆ O EKOLOGIĘ

Ani składowanie, ani utylizacja drewna nie wymagają działań, które mogłyby mieć negatywny wpływ na stan środowiska. Fakt, że podlega ono procesowi biodegradacji sprawia, że nie ma potrzeby podejmowania działań przyspieszających jego rozkład, a nawet spalanie nie powoduje dostawania się do środowiska szkodliwych substancji. Co więcej, w obecnych czasach coraz powszechniejszym zjawiskiem staje się wykorzystywanie tego surowca w procesie recyklingu, co prowadzi do wytwarzania materiałów drewnopochodnych.

Równie istotny jest fakt, że długotrwałość przekłada się na jego mniejsze zużycie niż ma się to w przypadku wielu innych materiałów.

SPOSÓB ZA ZDROWIE

Wykorzystywanie materiałów pochodzących wprost z natury ma bardzo pozytywne przełożenie na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Drewno będące naturalnym składnikiem środowiska w bardzo delikatny, aczkolwiek pozytywny sposób wpływa na ludzkie zdrowie, a także łagodnie oddziałuje na samopoczucie człowieka.

Jak to się dzieje? Drewno sprzyja tworzeniu się bardzo osobliwego mikroklimatu, dzięki któremu człowiek podświadomie odczytuje informację o zbliżeniu się do natury. Co więcej, porowatość surowca oraz jego właściwości higroskopijne sprawiają, że jest ono w stanie dostosować się do warunków panujących w danym wnętrzu, a jednocześnie je poprawić. Drewno ma możliwość wchłaniania nadmiaru wody w postaci wilgotnego powietrza, a następnie oddawania jej, kiedy następują suche pory roku. Właśnie w ten sposób dochodzi do uregulowania występujących w danym pomieszczeniu warunków klimatycznych, co przekłada się na dobre samopoczucie przebywających w nim osób.

Równie istotną właściwością drewna są jego możliwości jonizacyjne. Jest ono także idealnym wyborem dla alergików, ponieważ nie elektryzuje się i nie powoduje przyciągania kurzu.

WALORY WIZUALNE

Podłoga wykorzystująca naturalne drewno to coś znacznie więcej niż posadzka, po której chodzimy – to prawdziwa dekoracja każdego wnętrza. Dzięki bardzo zróżnicowanej kolorystyce oraz unikalnemu usłojeniu możliwe jest dostosowanie podłogi do swoich indywidualnych upodobań, mając jednocześnie gwarancję oryginalnej aranżacji. Co równie ważne, materiał ten doskonale komponuje się niemal z każdym surowcem naturalnym czy tworzywem sztucznym, umożliwiając tworzenie najbardziej zachwycającego i harmonijnego wystroju. Zastosowanie tego wytworu natury gwarantuje także ciepło (zarówno jeżeli chodzi o możliwości termoizolacyjne, jak i o poczucie przytulności).