Jak olejować drewniany parkiet

Wykończenie podłogi drewnianej olejem wpływa nie tylko na podniesienie jej walorów wizualnych, ale także przekłada się na możliwość zabezpieczenia jej przed różnego typu czynnikami. Dzięki temu, że olej wnika w głąb struktury surowca sprawia, że jest on wzmocniony i bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia. Co więcej, nadaje on drewnu bardzo ciepły odcień i uwypukla fakturę słojów.

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na olejowanie, to staje przed nami bardzo istotne pytanie: jaki olej wybrać? Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dana posadzka w ogóle może być poddawana temu zabiegowi – jest on bowiem zalecany przede wszystkim w przypadku twardych gatunków drewna. Na rynku dostępne są oleje dwojakiego typu – wodne i rozpuszczalnikowe. Te pierwsze doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach, w których posadzki nie są narażone na ścieranie. Z kolei we wnętrzach, które są bardzo intensywnie eksploatowane, zaleca się stosowanie wnikających głęboko olejów rozpuszczalnikowych. Z kolei jeśli zależy Wam na zmianie barwy drewna, to koniecznie sięgnijcie po oleje z dodatkiem pigmentów.

Jeżeli wybór dostał już dokonany, należy przygotować podłogę do przeprowadzenia zabiegu olejowania. Aby do niego przystąpić trzeba dokładnie oczyścić posadzkę, pozbywając się kurzu, pyłu oraz innych zanieczyszczeń. Jeśli podłoga była już wcześniej wykańczana, to należy zeszlifować górną warstwę aż do stanu surowego. Olejowanie można wykonać za pomocą dwóch technik – na zimno lub na gorąco.

Olejowanie na zimno wykonuje się przy zastosowaniu płaskiego pędzla, wałka welurowego lub sznurkowego bądź też szpachli. Preparat nanosi się równomiernie na całą powierzchnię, a po jego wchłonięciu nadmiar należy zebrać ściereczką. Po około 12. godzinach, kiedy olej zupełnie wyschnie, należy zmatowić go przy zastosowaniu papieru ściernego, a następnie oczyścić z nagromadzonych pyłów. Następnie stosuje się kolejną warstwę oleju, a na końcu poleruje podłogę wykładziną dywanową.

Do olejowania na gorąco konieczne jest zastosowanie specjalnego urządzenia, jakim jest thermopad. W tym przypadku olej jest podgrzewany i po osiągnięciu 80ºC wcierany w podłogę. Ten sposób pozwala preparatowi na wniknięcie w głąb struktury drewna i sprawia, że szybko wysycha, a druga warstwa oleju jest nanoszona już po ok. 3 godzinach.

Całkowite wyschniecie oleju jest zależne od kilku czynników, takich jak gatunek drewna, a także rodzaj oleju i sposób jego nakładania. W przypadku olejowania na gorąco proces ten potrwa ok. 10 dni, z kolei na zimno – ok. 14.

Podłoga drewniana wykończona przy użyciu oleju wymaga również odpowiedniej konserwacji – pierwsze pół roku to okres, kiedy raz w miesiącu konieczne jest stosowanie specjalistycznego preparatu rekomendowanego przez producenta danego oleju, a następnie polerowanie posadzki. Po upływie ok. 3-4 lat od zabiegu zalecane jest jego odnowienie.