Jak zadbać o podłogę?

Podłoga drewniana to piękno zaklęte w naturze, które każdy z Was może uczynić częścią swojego domu. Jednak aby materiał ten na długo zachował swoje wyjątkowe walory wizualne, warto zadbać o jego właściwą pielęgnację. Doradzamy, jak chronić drewno, aby na długo zachwycało swoim niepodważalnym charakterem!

Naturalna deska to materiał bardzo wymagający – właśnie dlatego tak istotne jest, aby jej pielęgnacja nie była nagła i sporadyczna. Jeżeli zależy Wam na tym, aby mieć pod stopami naprawdę piękne podłoże, to musicie być cierpliwi i regularnie poświęcać mu trochę czasu. Dzięki temu deski będą miały szansę zachować swoją świetność i nie dojdzie do dwóch najczęstszych typów uszkodzeń – zarysowania oraz zawilgocenia. Jeżeli postawicie na delikatną pielęgnację, deski odwdzięczą się Wam eleganckim wyglądem i staną się prawdziwą ozdobą każdego wnętrza.

Z DALA OD WODY

Pierwszą zasadą, o jakiej należy bezwzględnie pamiętać wybierając podłogi z naturalnego surowca jest fakt, że kontakt drewna z wodą prowadzi do niekorzystnych konsekwencji. Przede wszystkim powoduje on, że deski zaczynają się odkształcać, wybrzuszać i tworzyć bardzo nieestetyczną warstwę. Co więcej, dochodzi także do ich matowienia, a także do odrywania się warstw lakieru, którymi zostały pokryte. Jak zatem postępować? Myjąc podłogi drewniane należy zrezygnować z mopów, których włókna powodują znaczną absorpcję cieczy, a następnie je oddają. Dużo lepszym pomysłem okaże się czyszczenie na sucho. Z kolei w przypadku stosowaniu środków czyszczących zaleca się wycieranie podłogi po zakończeniu mycia.

A MOŻE CHEMIA?

Kontakt z drażniącymi środkami chemicznymi może okazać się dla drewnianej podłogi prawdziwą katorgą. Mimo, że takie preparaty umożliwiają szybkie pozbywanie się zabrudzeń, nie są przyjazne dla struktury naturalnego surowca. Chcąc zapewnić swojemu parkietowi optymalną pielęgnację warto sięgać po środki specjalistyczne, których formuła została opracowana specjalnie z myślą o powierzchniach naturalnych. Absolutnie niewskazane jest stosowanie preparatów zawierających w swoim składzie glicerynę, z kolei pozytywne skutki może przynieść wykorzystywanie środków, których skład został oparty na wykorzystaniu wosków i polimerów, które nie dość, że pielęgnują drewno, to jeszcze zapobiegają procesom szarzenia.

UNIKANIE ZARYSOWAŃ

Zarysowania powodują, że drewniana podłoga traci swój pierwotny blask i staje się po prostu nieestetyczna. Dlatego koniecznie trzeba poświęcić trochę czasu temu, ażeby codzienna eksploatacja nie powodowała jej trwałego uszkodzenia. Do najważniejszych kwestii należy oczywiście bieżące oczyszczanie jej z pisaku oraz ostrych elementów, których struktura mogłaby doprowadzić do pojawienia się rys. Odkurzanie (urządzeniem z końcówką z miękkim włosiem) i zamiatanie podłogi sprawiają, że wszelkie zagrażające jej stanowi elementy zostają usunięte, dzięki czemu niebezpieczeństwo uszkodzeń jest w znacznym stopniu zminimalizowane. Warto również odpowiednio zabezpieczyć stosowane w danym pomieszczeniu meble – podklejenie ich filcem sprawi, że w trakcie przesuwania nie będą powodowały tworzenia się zarysowań. Istotne będzie także stosowanie na tego typu parkiecie obuwia z miękką podeszwą, a zimą – unikanie nanoszenia piasku i soli z zewnątrz.

Sposób pielęgnacji podłogi drewnianej zależy także od jej wykończenia. Dla desek lakierowanych wystarczające okaże się odkurzanie i przecieranie od czasu do czasu wilgotną ścierką. Z kolei podłogi olejowane i woskowane wymagają większej uwagi – tu znaczny wpływ na wygląd podłoża będzie miało stosowanie past i płynów ochronnych.